İngiltere - Amerika - ABD - Biometrik - Bulgaristan - Green Kart - Almanya - Schengen - Danimarka - Avusturya - Finlandiya - Kanada - Arabistan.- Yunanistan - Fransa - İsveç - - İsviçre - Bütün Ülkelerin Vize Fotoğrafları
BİOMETRİK ve VİZE FOTOĞRAFLARI ÇEKİM ve BASKI MERKEZİ -DOST FOTOĞRAFÇILIK

ÜLKELER

  Almanya

  Amerika (ABD)

  Green Kart

  Bulgaristan

  İngiltere

  Avusturya

  Danimarka

  Finlandiya

  İtalya

 Japonya

  Kanada

  Suudi Arabistan

  Yunanistan

  Romanya

  Slovakya

  Diğer Ülkeler

HABERLER

  Hürriyet Gazetesi

  Biometrik Ne Demek?

   Almanya'da biometrik pasaport

   Çin, Yüz Tanıma Sistemini Kullanmaya Başlıyor

 Referanslar


REKLAMLAR

-----------------------

 

Çin, Yüz Tanıma Sistemini Kullanmaya Başlıyor

2/20/2006

 

Çin, kendi geliştirdikleri yeni bir biometrik yüz tanıma sistemini, güvenlik ve nezaret için kimlik tespitleri amacıyla kullanmaya hazırlanıyor.

Çin Halk Güvenliği Bakanlığı tarafından test edilip onaylanan sistem, yüzün hareketli resimlerini çekiyor ve yanılgıyı minimuma indirmek için çok kameralı bir sistem kullanıyor. China Daily gazetesinin haberine göre, sistem yakın bir gelecekte havaalanlarında, postanelerde, alış veriş merkezlerinde ve hatta site girişlerinde kullanılmaya başlanacak.

Son yıllarda artan teröist eylemler neticesinde sıkça gündeme gelen biometrik yüz tanıma sistemleri, insan yüzünün otomatik olarak tanınmasına yönelik bilgisayarın ve kamerarın kullanıldığı bir yöntem.

Sistem, insan yüzünü gözlerin arası gibi belli mihenk noktaları arasındaki mesafeyi ölçerek, yüzdeki belirgin izleri tanıyarak, elmacık kemiklerinin yapısına bakarak ve benzeri yüze özel işaretleri aklında tutarak çalışıyor. Alınan bu bilgiler, veritabanındaki fotoğrafarla karşılaştırılıp kimlik tespiti yapılıyor.

Şimdiye kadar duyurululanların en gelişkini olsa da, biometrik yüz tanıma sistemleri hataya açık gözüküyor; özellikle de veritabanı büyüdükçe. Çünkü yaşlanma, makyaj, yaralanma, estetik ameliyat, ışık koşulları, kamera açıları ve ifadeler gibi birçok etken veritabanındaki fotoğrafla eşlenememe riskini doğuruyor.

Sistemi geliştiren ekip, en azından açı sorununu, farklı açılardan çok kamera ile çekim yaparak aştıklarını söylüyor. Diğer konularla ilgili ise çalışmalar sürüyor.

Kaynak : http://www.webdergi.com/haber_detay.asp?id=651&ana_cat=404