İngiltere - Amerika - ABD - Biometrik - Bulgaristan - Green Kart - Almanya - Schengen - Danimarka - Avusturya - Finlandiya - Kanada - Arabistan.- Yunanistan - Fransa - İsveç - - İsviçre - Bütün Ülkelerin Vize Fotoğrafları
BİOMETRİK ve VİZE FOTOĞRAFLARI ÇEKİM ve BASKI MERKEZİ -DOST FOTOĞRAFÇILIK

ÜLKELER

  Almanya

  Amerika (ABD)

  Green Kart

  Bulgaristan

  İngiltere

  Avusturya

  Danimarka

  Finlandiya

  İtalya

 Japonya

  Kanada

  Suudi Arabistan

  Yunanistan

  Romanya

  Slovakya

  Diğer Ülkeler

HABERLER

  Hürriyet Gazetesi

  Biometrik Ne Demek?

   Almanya'da biometrik pasaport

   Çin, Yüz Tanıma Sistemini Kullanmaya Başlıyor

 Referanslar


REKLAMLAR

-----------------------

 

Hürriyet Gazetesi Haberleri

16 Ekim 2006 - Yazar - HÜRRİYET GAZETESİ

Erkan ÇELEBİ ecelebi@hurriyet.com.tr

VESİKALIKTA VİZE FIRSATÇILIĞI

Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülke konsolosluklarının vize fotoğrafında sadece üç stüdyoyu ön plana çıkartması, vesikalık fotoğrafta fiyat farkının dört kata kadar çıkmasına neden oldu.

Bunda da en yüksek fiyatı, yaygın stüdyo ağına sahip olan Yalçınlar, 4 vesikalığı 19 YTL'ye çekerek uygulamaya başladı.

ALMANYA başta olmak üzere İngiltere, İsviçre, Yunanistan, Bulgaristan ve Belçika konsolosluklarının vize başvurularında biometrik fotoğraf uygulamasını başlatması, vesikalıkta vize vurgununu da beraberinde getirdi. Bunu da Alman Konsolosluğu'nun vize fotoğrafı çekecek stüdyoları, Yalçınlar, Zümrüt ve Ladin'le sınırlı tutması, körükledi. Vize fotoğrafında sadece üç stüdyonun ön plana çıkarılması, vesikalık fotoğrafta fiyat farkını dört kata kadar çıkardı. Bunda da en yüksek fiyatı, yaygın stüdyo ağına sahip olan Yalçınlar, 4 vesikalığı 19 YTL'ye çekerek uygulamaya başladı. Listede yer alan diğer stüdyolardan Ladin'ın 4 adet vesikalık için uyguladığı ücret 17 YTL olurken, Zümrüt'ün uyguladığı ücret ise 15 YTL'de kalıyor.

DÖRT KAT FARK: Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven , Alman Konsolosluğu'nun belirlediği listede yer almayan İstanbul'daki fotoğraf stüdyolarında biometrik vesikalıkların kaça çekildiğini araştırdı. Buna göre Beyoğlu Örnek, Turgay Akdemir, Foto Atlantik, Lineer Foto, Dost, Ar Fokus, Ömür gibi fotoğraf stüdyolarında 4 adet dijital biometrik vesikalığın fiyatı, 5 YTL ile 10 YTL arasında değişiyor. Fiyat, konsoloslukların çevresinde yer alan stüdyolarda da 15 YTL'ye kadar çıkabiliyor. Buna karşın, fotoport.com, fotograf.com gibi internette faaliyet gösteren sanal fotoğraf stüdyolarında, bu fiyatlara 12 ile 16 adet arasında değişen sayılarda vesikalık baskısı yaptırılabiliyor. Bu sitelerde 12 ile 16 adet vesikalık fotoğrafın maliyeti, 7 ile 9 YTL arasında değişiyor. 2004 yılının sonunda vize başvuruları için yalnızca yüz, boyun ve saçların kadraja alındığı 'biometrik' fotoğraf uygulamasını başlatan Alman Konsolosluğu, belirlediği fotoğraf şablonlarını farklı stüdyolara dağıtarak, vize başvurusunda bulunanların fotoğraflarının bu stüdyolarda çektirmesini talep etmeye başladı. Ancak, bu 10'u aşan sayıdaki fotoğraf stüdyosunun arasında yaygın stüdyo ağına sahip olan Yalçınlar ön plana çıktı.

1 MİLYON VİZE: Bu da, yılda 4 milyon 856 bin kişinin yurt dışına çıkış yaptığı Türkiye'de, konsolosluklara her yıl bir milyondan fazla vize başvurusunda bulunulmasına yol açıyor. Böylece, vize fotoğrafları stüdyolar açısından önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor. Bu da, sektörde haksız rekabeti beraberinde getiriyor. İstanbul Profesyonel Fotoğraf Sanatkarları Odası ISFO Başkanı Saffet Kayhan, Alman konsolosluğunun başlattığı bu uygulamanın haksız rekabete neden olduğunu söyleyerek, "Bu nedenle, Oda olarak Alman Konsolosluğu'nun başlattığı bu uygulamaya karşı çıktık. Firma ayrımı yapılarak, eşitlik ilkesine aykırı olan bu uygulamanın durdurulması için talepte bulunduk. Alman Konsolosluğu da bunu kabul ederek, istediği şablonu tüm stüdyoların uygulamasına izin verdi. Ancak, konsolosluğa yapılan vize başvurularında hala bazen adres olarak belli stüdyolar gösteriliyor" dedi.

Yalçınlar: Piyasa serbest, istediğimiz fiyatı uygularız!!


ALMAN Konsolosluğu ile herhangi bir anlaşmalarının olmadığını söyleyen Yalçınlar Satış ve Pazarlama Müdürü Serkan Eskunt, "Listeyi bizim haberimiz bile olmadan hazırlamışlar. Bu nedenle konsolosluk ile aramızda herhangi bir sözleşme bulunmuyor. Ancak, bazı stüdyoların vize başvurusu için çektiği fotoğrafların şablona uymaması, konsolosluğun bizi referans göstermesine neden oluyor. Fiyatın diğer vesikalık fotoğraflara oranla daha yüksek olması ise biometrik fotoğraf çekiminin zorluğundan kaynaklanıyor. Acele vesikalık fotoğrafın çekimi 5 dakikada biterken, biometrik fotoğraf için yapılan kadraj çalışmaları bu süreci 30 dakikaya kadar uzatıyor. Ayrıca, serbest piyasada isteyen firma istediği fiyatı uygulamak konusunda özgürdür" diyor.

Biometrik fotoğraf nedir?

SADECE
boyun ile yüzün kadraja alındığı biyometrik fotoğrafta çene ile alın arasındaki mesafenin 3.5 santim olması gerekiyor. Resim üzerinde yüzün tam ortalandığı biyemtrik fotoğraflarda çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları ile gözlerin tamamen görünmesi isteniyor. Yüz kısmının yüksekliğinin resmin yüzde 70 ile 80'ini kapsaması gereken vesikalıkta kontrastın yapılması ve parlaklık olmaması da şart koşuluyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uğur CEBECİ ucebeci@hurriyet.com.tr 15 Ekim 2006

ELEKTRONİK SEYAHAT DEVRİ

Kağıtsız biletlerle hayatımıza giren elektronik seyahat yani "e-yolculuk" yepyeni teknolojilerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Belki ışınlanarak yapacağımız yolculuklar henüz uzak ama e-pasaport, biometrik güvenlik kontrolleri havalimanlarında geçireceğimiz süreleri azaltacak, kuyrukları kısaltacak. İşte elektronik seyahatin detayları...

Uçuşunuzun rezervasyonunu internet üzerinden yapıyorsunuz. Rezervasyon kodunuz yani PNR, cep telefonunuza mesaj olarak geliyor. Havalimanında güvenlik kontrollerinde göz bebeğinize bakılarak kimliğiniz ortaya çıkıyor. Parmak izinden bilgiler kontrol ediliyor. Vizeleriniz ise pasaportunuzun içindeki küçücük çipte.

Bunlar arasında sadece elektronik bilet uygulamada olsa da diğerleri hızla hayata geçiyor. Yeni teknolojilerle havalimanlarında saatler süren, metrelerce kuyruklarla yapılan işlemler artık dakikalar içinde tamamlanacak. İşte bütün bu yenilikler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde İstanbul'da yapılan Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) toplantısında ele alındı. Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda 42 ülkeden 87 delege e-seyahatin geleceğini tartıştı.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO), yeni elektronik sistemlerin hızla hayata geçmesi için sektöre baskı yapıyor. Sistemler bir yandan maliyetleri de düşürüyor. Örneğin elektronik bilet sayesinde havayolları yılda tam 1.5 milyar Dolar tasarruf ediyor.

E-PASAPORT 2010'DA

Çalışmalar arasında en önemlilerinin başında elektronik pasaport yani e-pasaport geliyor. Yeni sisteme göre pasaportların boyutları küçülüyor. Pasaportun içinde özel bir çip var. Çipte kullanıcının kimlik bilgileri, parmak izi, imzası, biometrik fotoğrafı bulunuyor.

ICAO, 110 ülkenin imza attığı e-pasaport çalışmasını 1 Nisan 2010'dan itibaren standart hale getirecek. Bu konuda çalışmalarını sürdüren Türkiye, Malezyalı IRIS Technologies SD ile anlaşma imzaladı. Toplam 15 milyon 475 bin Euro bedelli ihale 2008'de hayata geçecek. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni pasaportlarda gizli güvenlik önlemleri sayesinde giriş kapılarında sahte pasaport şüphesinden dolayı beklemeler sona erecek.

ÖZEL TARAYICI

Havalimanlarında check-in kontuarlarında bu tür pasaportların bilgilerinin okutulduğu özel makineler bulunacak. Halen ABD yönüne uçan havayolları, yolcularının pasaport sayfasında bulunan vizelerini tarayarak uçuş öncesinde gönderiyor. Böylece tüm yolcu bilgileri uçak daha inmeden karşı noktaya ulaşıyor. Bu sistem tüm uluslararası uçuşlarda kullanılacak.

Elektronik pasaporttan sonraki adım e-vize. Konsolosluklar, vize işlemlerini ve ilgili belgeleri pasaporttaki çipin içine yerleştirecek. Sınır girişlerinde polis pasaportunuzu damgalamadan gerekli işlemleri çipin üzerinde gerçekleştirecek


BİOMETRİK KONTROL

Yolcuların kimliklerinin belirlenmesinde biometrik kontrol yapılacak. Bunlar arasında yolcunun parmak izi, retina yani gözde aynı parmak izi gibi her insanın farklı yapıdaki retinanın şekli, yüz yapısı (üç boyutlu), ses örneği, el geometrisi (parmak yapısı), dinamik imza (imzanın yapısı ve analizi) gibi bilgiler yer alacak.